Home » Blog » Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to naprawdę dobra sytuacja na rynku pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku miało wartość 8,2 procenta, a jakieś spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Z pewnością taka sytuacja jest mocno widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od paru lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to oni stawiają warunki. Jednak taka sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, również w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja jest korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, ale także dla gospodarki, którą może rozruszać wzrost wynagrodzeń. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają dodatkowe benefity, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karty sportowe, opiekę zdrowotną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracowników i ich rodzin.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwowany jest systematyczny wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w roku 2017 ilość osób bez pracy może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Najważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom wielu ludzi, technologiczny rozwój i automatyzacja pracy nie mają wielkiego wpływu na stopę bezrobocia. Hasła tego typu usłyszeć już można od XIX wieku, a w dalszym ciągu mimo używania ogromnej ilości urządzeń i maszyn pracowników nic nie zastąpi. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie pewnych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Dlatego też coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny we własny rozwój i nie bać się zmian.