Home » Blog » Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na ilość bezrobotnych.

Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie miesiące to poprawiająca się sytuacja na rynku pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą wystąpić pewne kłopoty z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Z pewnością sytuacja tego typu ma miejsce w branżach technologicznych, tam już od paru lat pracujący tam ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to oni stawiają warunki. Lecz dość podobna sytuacja pojawia się ostatnio w coraz to nowych branżach, także w obszarach, w jakich całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja jest bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz również dla naszej gospodarki, którą może napędzić odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają różne dodatki, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co ważne, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż w innych krajach, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w 2017 roku ogólna ilość ludzi bez stałej pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom wielu osób, technologiczny rozwój i automatyzacja pracy nie mają wielkiego wpływu na stopę bezrobocia. Takie hasła usłyszeć już można od dwustu lat, a cały czas mimo używania ogromnej ilości maszyn i urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują wymieranie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą we własny rozwój i nie bać się zmian.