Home » Blog » Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnim czasie pracodawcy mają coraz więcej problemów ze znalezieniem dobrych ludzi do pracy, na dzień dzisiejszy taki problem ma blisko 45 procent firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze występuje na całym świecie, a Polska plasuje się znacznie powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Bierze się to kilku różnych powodów i z całą pewnością z takiego obrotu sprawy są mocno zadowoleni pracownicy.
Opisywane problemy z zatrudnieniem mają firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja dotyczy zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale także inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, stawiającym wśród najbardziej poszukiwanych profesji informatyków, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie zatrudnienie dobrej osoby do działu IT bez przerwy nie jest łatwe, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest niezwykle duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. W pierwszej kolejności poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż bardzo trudno jest ze znalezieniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Kolejną bardzo poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a później inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przysługują branży usługowej i gastronomicznej – różnego rodzaju restauracje i hotele również nie mają prosto jeśli planują zatrudnić porządne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Aktualnie bardzo często można zobaczyć w licznych branżach coraz większą walkę o dobrego pracownika. Firmy jakie chcą zdobyć nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także są zmuszeni do stosowanych działań, którymi w pierwszej kolejności będą zwiększone pensje.