Home » Blog » Kiedy przychodzi czas na to, żeby się przekwalifikować.

Kiedy przychodzi czas na to, żeby się przekwalifikować.

Na pracy większość osób spędza dużą część życia, licznych przypadkach jest to nawet do kilkunastu dziennie. Z tego też powodu to, jak jak czujemy się w pracy w dużym stopniu się odbija na innych rzeczach, wypoczynku czy relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Zbyt duży stres i napięcie wpływają bardzo negatywnie również na stan zdrowia danego pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się nie do zniesienia, to może nadszedł już czas żeby pomyśleć o zmianach, niekiedy wręcz trzeba je zaryzykować. W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, czy problemy sprawia szef, u jakiego się jest zatrudnionym, czy to co się w pracy robi. W pierwszym przypadku mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, czym się zajmuje, to wtedy do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W takim przypadku pracownik nie dostrzega nic pozytywnego, będzie brakowało jakiejkolwiek motywacji do rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
W pierwszym przypadku w wielu przypadkach powinna wystarczyć zmiana pracodawcy, żeby sytuacja się unormowała. Przypadek drugi wiąże się ze zdobyciem nowego zawodu, co nie oznacza bynajmniej, że zaczyna się wszystko od samego początku, a umiejętności, które się zdobyło przestają być potrzebne. Niejednokrotnie właśnie wcześniej zdobyte umiejętności mogą się bardzo przydać podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy wielu osób zapewne będzie budził czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowego zmienienia swojego zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, wiele zależy bowiem od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. w bardziej specjalistycznych zawodach może być nawet niezbędne parę lat aby osiągnąć biegłość, lecz w dużej części przypadków wystarczy parę miesięcy.
Ważną rzeczą jest też to, kto będzie pomagał w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy samemu się tym zająć, czy zwrócić się po profesjonalną pomoc. Można się zastanowić nad spotkaniem z zawodowym doradcą, niejednokrotnie także na terenie urzędów pracy uzyskać można możliwość konsultacji zawodowych.