Home » Blog » Kiedy przychodzi pora na to, żeby zmienić zawód.

Kiedy przychodzi pora na to, żeby zmienić zawód.

W miejscu pracy większość osób spędza większość swojego życia, licznych przypadkach może to nawet być więcej niż dziesięć dziennie. Z takich też powodów to, jak będziemy się w pracy czuli w dużym stopniu się odbija na innych rzeczach, odpoczynku czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Zbyt duży stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają także na stan zdrowia danego pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się nie do zniesienia, to być może nadszedł już czas żeby zastanowić się nad zmianami, niekiedy takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. Po pierwsze trzeba mieć pewność, czy źródłem kłopotów jest szef, u jakiego się jest zatrudnionym, czy jednak co robi się w pracy. W pierwszej sytuacji mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie będą odpowiadały warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wysokość wynagrodzenia.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na panujące warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie daje rady cieszyć z tego, co ma robić, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takim przypadku pracownik nie widzi żadnych pozytywów, zaczyna brakować jakiejkolwiek motywacji do rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację przeważnie wystarczy zmiana pracodawcy, żeby sytuacja wróciła do normy. Przypadek drugi przeważnie się wiąże ze zdobyciem nowego zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że zaczyna się wszystko od początku, a zdobyte umiejętności przestają być potrzebne. Bardzo często właśnie wcześniejsze doświadczenia bywają bardzo pomocne podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy części pracowników będzie zapewne budził czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowej zmiany swojego zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, sporo zależy bowiem od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet potrzebne kilka lat do osiągnięcia biegłości, lecz w niejednym przypadku może wystarczyć kilka miesięcy.
Istotnym aspektem będzie też to, kto będzie pomagał podczas ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy samemu się tym zająć, czy jednak wykorzystać profesjonalną pomoc. Można zastanowić się nad spotkaniem z doradcą zawodowym, często także w urzędach pracy można otrzymać możliwość skorzystania z pomocy.